İnce’nin partisinde yaprak dökümü başladı

Memleket Partisi, kuruluşundan sonra  ilk kez 2023 genel seçimlerine girdi. Parti, seçimlerde yüzde 0,90 oy alırken; başarısızlık Genel Başkan İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesine bağlanmıştı. Ancak parti, 31 Mart Yerel seçimlerinde de yüzde 0,17 oy alabildi.

Sonuçların ardından açıklama yapmayan İnce’ye parti tabanının tepkisi sürerken, partinin “yola devam” kararı aldığı ve yeniden yapılanmaya gideceği öğrenildi. Parti yönetiminden İnce’ye yakın isimler ise dün akşam istifa ettiğini duyurdu. Parti Sözcüsü İpek Özkal Sayan, sosyal medya paylaşımında “Çok severek, gönülden çalıştığım partimdeki tüm görevlerimden bugün itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım. Yaptığım her iş, yazdığım her söz, söylediğim her şey içtendi, severekti. Bu süreçte benden desteğini, sevgisini esirgemeyen herkese, parti emekçilerimize çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız” ifadelerini kullandı. Özkal’ın istifasını duyurmasının ardından yaptığı paylaşım da dikkat çekti. 

“ANİ DEĞİŞİM KARARI”

Özkal, paylaşımında “Aldığım istifa kararı tamamen kişiseldir. İstifam sonrasında partide “ani” bir değişim ve dönüşüm kararı verilmiştir. Böyle bir oluşumun önünü açmak benim açımdan mutluluk vericidir. Memleket Partisi’ne bundan sonraki siyaset arenasında başarılar dilerim” dedi. Özkal’ın ardından Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özalp de istifasını “Dün itibariyle Memleket Partisi MYK’sından,  bugün diğer  kurullardan istifa ettiğimi bilgi notu olarak düşüyorum” ifadeleriyle duyurdu. 

“OLMAYAN PARAMIZIN HESABI”

 Partinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterdiği Burak Hasar da genel saymanlık hariç, kendimi başarısız bulduğum tüm görevlerimden istifa ettiğini duyurdu. Hasar, “Bu noktada ben; mazeret üretmeksizin 31 Mart Yerel Seçimlerinde kısıtlı sayıda aday çıkarmamıza rağmen net olarak başarısız olduğumuzu ve bu başarısızlıkta payım olduğunu sizlerin huzurunda kabul ediyorum. İnancım odur ki; siyasi partilerde başarısız olanlar mutlaka görevlerini bırakmalıdır. Zira bu yöndeki telkin ve tavsiyeleri yerinde buluyor, canı gönülden olumluyor; bana olan sevgisi ve saygısı sebebiyle devam etmemi isteyenlerin ise anlayışını rica ediyorum. Genel saymanlık görevimi ise ahlâkım gereği olmayan paramızın hesabını verdikten sonra bırakacağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir